Venac asana (Malasana)
(mala na sanskritu – venac, brojanica)
Šta su to strahovi i odakle oni dolaze? Kažu da nam se strahovi kriju u predelu stomaka i butina, samim tim ova ili bilo koja druga asana koja uključuje otvaranje kukova nam mogu pomoći da otklonimo strahove koje imamo.
Otvaranje kukova i mišića kuka su značajni za oslobađanje emocija kontrole i otvaranja sebe za rađanje novih ideja, zadovoljstva i novih kreacija. Ukoliko se oslobodimo kontrole, slobodni smo da izrazimo sve aspekte naše ljudske kreativnosti i naši kukovi bi trebalo da se kreću lagano bez poteškoća ili bolova.
Što se više trudimo da povratimo kontrolu nad sopstvenim životom ili pak da kontrolišemo druge, naši kukovi postaju čvršći i mi se sve gore osećamo. S tim u vezi kroz određene asane učimo kako da otpustimo i probudimo unutrašnji mir.
Strahovi su ništa osim obične misli skrojene duboko u našem umu, često umeju da nas koče i ograničavaju u dostizanju i ispunjenju naših želja. Osvestite da imate tu moć da birate svoje misli. Izaberite ljubav naspram straha. Ljubav je ta koja svojom energijom čisti sve strahove iz našeg uma.
Pozovite se na energiju Sunca koje nosi Beskrajnu moć večnog sjaja i osetite se bezbedno u svetlosti. Položaj Venca poznat kao položaj dubokog jogičkog čučnja je položaj koji se najčešće koristi kao vežba zagrevanja.
Efekti i dobrobiti asane Venac
- Istezanje prepona i mišića aduktora kuka, istezanje leđa, Ahilovih peta kao i predeo glutealne regije.
- Jačanje butine, leđa, stomaka, zglobova i povećavanje obima pokreta u jednom od najpokretljivijih zglobova, a to je zglob kuka.
- Povoljno deluje na bolove u donjem delu leđa za vreme menstrualnog ciklusa kod žena.
- Ovo je još jedna asana koja umiruje naše srce i um i poboljšava našu koncentraciju.
- Vežbu izvodite pažljivo i bez naglih pokreta kako bi ste izbegli povredu kolena ili ramena.
- Pomaže kod osvešćivanja i otklanjanja strahova.
Upozorenja:
- Osobama koje imaju probleme sa kolenima ili zglobovima se preporučuje oprezno izvođenje ove asane!
- Osobe koje imaju diskus herniju (prolaps međupršljenskog diska) ili povredu donjih leđa se ovaj položaj ne preporučuje!
Instrukcije za izvođenje joga poze Venac
Početni položaj je čučeći sa raširenim nogama. Širinu stopala odredite tako što ćete spustiti dlanove na pod i izmeriti širinu vaša dva dlana. Pokušajte da zadržite na podu celo stopalo. Ukoliko ne uspevate to da izvedete postavite ispod peta prostirku ili presavijeno ćebence.
Udahnite i spojite dlanove (Namaskar položaj), smestite nadlaktice između kolena i gurajte ih u stranu, zatim sa izdahom polako se naginjite unapred i gurajte butine u stranu tako da što više otvorite kukove.
Dišite duboko i aktivirajte stomak, dozvolite sebi da se opustite u položaju. Kada izlazite iz položaja, možete spustiti ruke na pod, a glavu na kolena. Ako vam je ovo teško oslonite ruke na pod i lagano sa udahom odižite kukove i uđite u stojeći položaj. Odižite se lagano i bez žurbe. Preporučeno zadržavanje u položaju je od 30 sekundi do nekoliko minuta.
Varijacije Venac asane
Varijacije asane Venac su bazirane na promeni položaja ruku u zavisnosti od vaših sposobnosti i veština. Ruke mogu biti spojene ispred ili iza vas u Namaskar položaju. Možete ih osloniti na pod ispred sebe ili pak obgrliti stopala tako da vam ruke budu sa unutrašnje strane butina. Takođe možete isprepletati ruke ispred sebe (garuda položaj).