Joga u trudnoći: Da li je bezbedna za sve trudnice?
Praktikovanje joge u trudnoći se pokazalo kao veoma dobar način da trudnica ostane u dobroj formi, održava svoje zdravlje i upotpuni doživljaj drugog stanja. Joga trudnicama pomaže da steknu potrebno znanje, veštine i dobiju neophodne informacije koje će im služiti da uživaju sve blagodeti drugog stanja.
U kojoj nedelji je poželjno da trudnica počne sa praktikovanjem Joge?
Idealno vreme da trudnica počne sa vežbanjem joge je dvanaesta nedelja jer je tada plod već formiran i učvršćen u materici. Ukoliko je trudnica i ranije bila aktivna i ima iskustva sa jogom može početi i od trenutka kada je saznala za trudnoću.
Za sve trudnice koje žele da rade Jogu i pre dvanaeste nedelje, poželjno je da se konsultuju sa lekarom ginekologom kako bi potvrdio da ne postoji rizik ili neko ograničenje.
Kakav uticaj imaju telesne vežbe tokom trudnoće na plod?
Usled vežbanja u trudnoći, dolazi do bolje ishrane i razmene materija u svakoj ćeliji kao posledica prokrvljenosti svakog organa i dotoka veće količine kiseonika. Disanje je u trudnoći primarno jer utiče na pravilan razvoj ploda. Fizička aktivnost reguliše nivo hormona i povećava seratonin i oksitocin, koji su zaduženi za osećaj blaženstva i sreće.
Naučno je dokazano da emocije i misli koje majka oseća i proživljava utiču na plod, a brojna istraživanja dokazuju značaj prenatalnog perioda na kasnije psihičko i fizičko zdravlje deteta.
Joga za trudnice kao poseban program vežbanja se sve češće uključuje u život budućih mama kako zbog same pripreme za porođaj tako i zbog jačanja i pripreme tela na proces koji ženama ume da bude izuzetno naporan
Da li je joga bezbedna za sve trudnice? Šta ako žena nosi više od jedne bebe?
Određene vežbe kao i sam program iz prenatalne joge nije bezbedan za trudnice koje:- imaju povišen krvni pritisak
- imaju spuštenu posteljicu
- koje imaju rizičnu trudnoću .
Šta je cilj praktikovanja joge u trudnoći?
Na časovima joge za početak učite kako da dišete pravilno, koji položaji vam mogu smanjiti bolove u leđima i kako da bolje ugodite sebi dok ste u drugom stanju. Suptilne i nežne vežbe, tehnike i metode koje se koriste u praksi u mnogome čuvaju mentalno zdravlje trudnice, smanjuju nivo stresa i balansiraju hormone.
Cilj prenatalne joge je osnaživanje žena da podstaknu svoje unutrašnje potencijale, zavole svoje telo još više, uživaju blagodeti drugog stanja, umanje svoje strahove i olakšaju porođaj.
Kroz prenatalni program instruktor vas vodi i prilagođava program vežbanja koji je jedinstven i kreiran tako da se prilagodi vašim potrebama i mogućnostima. Svakako, vežbe disanja i tehnike opuštanja se preporučuju svim trudnicama.
Važno je još jednom napomenuti da je poželjno posavetovati se sa lekarom pre početka bilo koje aktivnosti ukoliko nosite više od jedne bebe.